O problematice zateplování podkroví
Od roku 2002 zaznamenáváme značné změny v oblasti tepelně technických vlastností stavebních konstrukcí a požadavcích na ně. Zpřísňují se nám požadavky na snižování energetických ztrát stavebními konstrukcemi, zdražují se energie a citelně začínáme pociťovat tlak na úsporu energií. Koncový uživatel velmi citlivě vnímá jakékoliv změny v cenách energií a přemýšlí, jak a kde snížit spotřebu energie. Základním požadavkem pro zajištění tepelného stavu vnitřního prostředí je ČSN 73 0540 „Tepelná ochrana budov“. Z velmi širokého pole problematiky se zaměříme na zateplené podkrovní bydlení.
Prvním krokem ke snížení energie je správné zateplení celého objektu
Nárůst spotřeby tepelně izolačních materiálů se výrazně zvýšil a výsledky jsou vidět na realizovaných stavbách. Dostatečná tloušťka tepelné izolace výrazně snižuje tepelné ztráty a investoři velmi rychle pochopili, kudy vede cesta energetických úspor. Zcela běžně se aplikují do šikmých střech tloušťky izolací 20 –
Druhým krokem je vzduchotěsnost objektu
To, že máme dostatečně stavbu zateplit snad nikdo nepochybuje, ale provedení vzduchotěsného podkroví si už tak lehko nedovedeme představit. Aplikace parozábran pod tepelnou izolací na straně interiéru a jejich vzduchotěsné spojení a napojení na stěny, se začíná stávat samozřejmostí. Netěsnosti v parozábraně, kolem střešních oken, sanitárních prostupů a spáry mezi tepelnými izolacemi o velikosti mezer 1 –
Třetím krokem je větrotěsnost objektu
Podkroví se šikmou střechou je vystaveno větrnému ochlazování pod krytinou s větranou mezerou. Velmi nepříznivé účinky jsou u tzv. tříplášťových střech, kdy je tepelná izolace v přímém kontaktu s venkovním chladným vzduchem. Ne všechny tepelné izolace se stejně ochlazují v náporu chladného vzduchu. Čím jsou izolace těžší a hutnější, tím jsou méně profoukávány, a tudíž i ochlazovány. Někdy se může stát, že v zimě při silném větru nejsme schopni podkroví vytopit. Velmi dobře se osvědčuje slepování difúzních fólií a vytváření tzv. větrotěsného utěsnění u dvouplášťových střech.
Čtvrtým krokem je kontrola provedených prací
Vždyť je to tak jednoduché, ale jak obtížně se to v praxi realizuje. Tloušťku a druh tepelné izolace můžeme zkontrolovat, ale vzduchotěsnost a větrotěsnost vizuálně už těžko. Bez kontrolní techniky nelze zaručit dobré a bezpečné provedení vzduchotěsnosti a větrotěsnosti objektu. Kontrolní metodou je BlowerDoor Test, spočívající ve zjišťování přetlaku či podtlaku v objektu. Poklesem tlaku se zjistí, jak je velká netěsnost objektu a kde jsou netěsnosti.
Pátým krokem je větrání objektu
Dobře zateplené a utěsněné podkroví bude energeticky úsporné, ale pobytem osob v podkroví a provozem bude docházet ke zvyšování vlhkosti vzduchu a spotřebě kyslíku. Nejsnadnějším a nejjednoduším způsobem je rychlé a krátkodobé vyvětrání. I krátkodobé vyvětrání způsobuje značné energetické ztráty, které ve velmi dobře zatepleném podkroví nebudou malé. Energetické ztráty větráním v zatepleném objektu jsou tři až pětkrát větší než u nezatepleného objektu. Dosáhnout rovnoměrné teploty v místnosti větrané oknem není snadné. Abychom měly kontrolovanou výměnu vzduchu a větráním nám nevznikaly další tepelné ztráty, je vhodné použít rekuperační jednotky, které studený čerstvý venkovní vzduch předehřejí teplým znečištěným interiérovým vzduchem. Velmi jednoduché a spolehlivé zařízení za nás řeší výměnu vzduchu a rovnoměrnou teplotu v podkroví.
Závěr
Výstavba obytného podkroví není jednoduchou stavbou a vyžaduje dobré stavební znalosti a vysokou zodpovědnost za provedené práce. To, co můžeme někdy vidět na realizovaných stavbách je nejenom odstrašující, ale alarmující. Kdo je schopen zkontrolovat provádění stavebních prácí?
Dnes nevystačíme se znalostmi získanými v minulosti. Kde můžeme znalosti získat?
Přední výrobci stavebních materiálů pořádají pro realizační firmy proškolování v aplikacích svých materiálů, pořádají pro projektanty a realizátory semináře na téma se související problematikou, poskytují bezplatný technický servis a konzultace.
Ing. arch.
Rockwool, a. s.
Vyobrazení
1. Zateplení mezi a pod krokvemi
2. Množství vlhkosti pronikající netěstnostmi v parozábraně
3. Řesení zateplení v úrovni kleštin
4. Rozdělení tepelných ztrát v rod. domku se zateplením
5. Rozdělení tepelných ztrát v rod. domku bez zateplení
6. Tepelné ztráty spárovou netěsností
7. Profoukavání tep. izolace spoji poj. hydroizolace
8. Množství vlhkosti vznikající spárovou netěsností v závislosti na rychlosti proudění vzduchu
9. Lepení spojů v přesahu pojistné hydroizolace
10. Vkládání tepelné izolace mezi krokve
11. Zabudovaný tepelný most – ocelový rám
12. Sanitarní prostup – chybějící parozábrana a tepelná izolace
13. Nedostatečná tep. izolace kolem rámu stř. okna
14. Ukázka testovacího zařízení
Podrobnosti k článku můžete najít v čísle 4/2007 časopisu Střechy, fasády, izolace.