Poznámka k přesnosti měření denního osvětlení

Blok věnovaný na konferenci Izolace dennímu osvětlení zakončil svým příspěvkem doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D. Nejistotami měření denního osvětlení vás provedeme právě teď.

Přirozeně lepší pocit – Knauf Insulation uvádí na český trh vlastní minerální izolaci nové generace

Společnost Knauf Insulation, jeden z předních a nejrychleji rostoucích světových výrobců izolačních materiálů, uvádí na trh zcela novou řadu vlastní generace izolačních produktů z minerální vlny.

Obnova památkově chráněné dřevěnice č.p. 199 ve Štramberku

Obnova historických objektů předpokládá znalost vývoje objektu a používání tradičních technologií a materiálů. Příspěvek popisuje postup prací i obecné zásady rekonstrukcí roubených objektů v tomto regionu a zvláště Městské památkové rezervace Štramberk, který je vrcholným představitelem dochované zástavby tohoto typu, dříve zcela běžné.

Základy navrhování zelených střech

Ještě před několika lety se na zelené střechy pohlíželo s určitou skepsí, postupně však v tomto způsobu nahlížení došlo k zásadnímu obratu a zelené střechy dnes nacházejí široké uplatnění. Již v roce 2003 bylo ozeleněno přibližně 12 milionů čtverečních metrů střešních ploch. Tato tendence je vzestupná. Základy navrhování zelených střech nám přiblíží článek Ing. Jitky Dostálové ze společnosti Optigrün.

Plechová tašková krytina a její ochrany povrchu

Plechová tašková krytina je na českém stavebním trhu poměrně často zastoupeným druhem střešního materiálu, který na našem území nemá dlouhou tradici, s ohledem na první takto realizované střechy na počátku 90. let minulého století. V této tradici však nijak nezaostáváme za tzv. vyspělejším světem.

Posouzení spodní stavby panelového objektu z hlediska stavební tepelné techniky

V dnešní době narůstajících cen energií se začínají klást čím dál tím větší požadavky na omezení úniku tepla z objektu. Jednou z možností omezení ztrát tepla je dodatečná tepelná izolace objektu, což nezávisí pouze na volbě druhu izolačního materiálu, ale také na řešení specifických detailů stavby. Autorkou příspěvku je Ing. Barbora Součková z VŠB-TU Ostrava, stavební fakulty. Článek vyšel v časopise Střechy, fasády, izolace 12/2008.

Úvaha k interpretaci faktoru difúzního odporu kapilárně pórovitých materiálů

V poslední době vzniká v inženýrské praxi potřeba aktivně navrhovat nejen stavební konstrukce, ale i samotné výchozí materiály, z nichž se tyto konstrukce tvoří. Příkladem mohou být tzv. difúzně otevřené konstrukce...

Hydroizolační stěrky v interiéru, část II.

Jaké je doporučené provedení hydroizolací pro jednotlivé třídy zatížení? Přečtěte si nyní ve 2. části článku Ing. Josefa Pluhaře.

Hydroizolační stěrky v interiéru, část I.

Hydroizolační stěrky jsou dnes běžně používaným materiálem ve stavebnictví. Bohužel však, snad v důsledku relativně krátké doby užívání, není jejich aplikace upravena v Česku žádnými předpisy, což vede v mnoha případech k vážným poruchám stavebních děl. O něco dále jsou naši sousedé v Německu a je jistě vhodné seznámit se s jejich řešením této problematiky. 1. část článku Ing. Josefa Pluhaře Vás seznámí se základními předpisy a s klasifikací odpovídajícího zatížení vlhkostí a s rozdělením, které se týká zatížení povrchů.

Zelené dotace mění pravidla

Zelená úspora - toto slovní spojení slyšíme ze všech stran. Jaké nastaly změny od dubna, kdy jsme se tímto tématem začali zabývat? Více informací se dozvíte v článku, který byl uveřejněn dne 21.5.2009 na htttp://zpravy.idnes.cz.

Problematika denního osvětlení a proslunění v praxi

Sluneční záření a denní osvětlení ovlivňuje základní biologické pochody v lidském organismu, stav imunitního systému i nervové soustavy. Proslunění vnitřního prostoru má kladný vliv na psychiku člověka a zároveň dochází působením UV záření k dezinfekci vnitřního prostředí. Při návrhu budov i urbanistického řešení územních celků by mělo být dbáno na vytvoření zdravého a příjemného vnitřního prostředí pro jeho uživatele. Tuto problematiku nám ve svém příspěvku, který zazněl na konferenci Izolace 2009, přiblíží Ing. Markéta Hofmanová

Energetika budov – Změny a vývoj v oblasti legislativy

Energetika budov jako aktuální interdisciplinární směr navrhování a hodnocení budov. Základ ve stavebním řešení a jeho souznění s technickým zařízením budov – vše vyvážené (optimalizované), inteligentně řízené a otevřené dalšímu rozvoji.

Právní důsledky světelnětechnických studií

Stále se zahušťující zástavba v atraktivních částech měst vede nutně ke sporům, které se týkají zastínění stávající zástavby stavbami novými. Některé z těchto sporů končí až v soudních síních, kde již nerozhodují technické argumenty, ale špatně či dobře formulované zákony a vyhlášky. Tuto problematiku Vám přiblíží příspěvek Ing. Marcela Pelecha, který zazněl letos v lednu na konferenci Izolace 2009.

Zelená úspora – chcete zateplit dům? Důraz na kvalitní přípravu technických podkladů

Snad všechny informační portály zasáhla záplavová vlna o nabízených dotacích na zateplení domu či nové vytápění. Pokud se chcete dostat mezi ty, kteří dotaci na zateplení bytového či rodinného domu dostanou, nesmíte podcenit přípravu technických podkladů.

Na co dostanete ekologickou dotaci a na co ne

Chystáte se žádat o ekologickou dotaci v programu Zelená úsporám, který odstartoval minulý týden? Přinášíme přehled situací, kdy budete mít na dotaci nárok a kdy nikoli. Více Vám prozradí článek zveřejněný dne 28.4.2009 na www.bydleni.idnes.cz.

Požární bezpečnost ve výstavbě, I. část

Příspěvek je zaměřen na úlohu (oprávnění, povinnosti a odpovědnost) autorizovaného inspektora, osob oprávněných ve smyslu stavebního práva k vybraným činnostem ve výstavbě a dalších účastníků výstavby ve vztahu k zajištění podmínek požární ochrany a požární bezpečnosti při výstavbě. Dále se příspěvek zabývá novými technickými podmínkami požární ochrany staveb, které v podrobnostech stanoví vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.

Zámek v Litenčicích má novou střechu

Tvrz v Litenčicích u Kroměříže existovala již ve druhé polovině 14. století. Na barokní zámek byla přebudována v roce 1667. V druhé polovině 18. století odkázal poslední potomek rodu Thonsernů František Josef celé panství Františku Maxmilánu Podstatskému.

Software pro výpočet energetické náročnosti budov

V příspěvku jsou úvodem stručně popsány základní principy výpočtu energetické náročnosti budov podle vyhlášky č. 148/2007 Sb. a souvisejících evropských norem. Dále jsou komentovány možnosti programu Energie určeného pro hodnocení energetických bilancí budov a zpracování energetických štítků a průkazů energetické náročnosti budov.

Pozvánka do Brna na Stavební veletrhy

Ve dnech 21. – 25.4.2009 se opět po roce otevřou brány brněnského výstaviště. Vydají se tam po stopách Stavebních veletrhů zájemci o novinky na stavebním trhu. Tyto veletrhy se řadí mezi 5 největších v Evropě.

Průkaz energetické náročnosti budov

Na počátku bylo slovo… V případě Průkazu energetické náročnosti budovy (dále PENB), jenž je od 1.1.2009 povinnou součástí dokumentace ke stavebnímu povolení všech nových budov a některých rekonstrukcí, byla myšlenka a snaha uvést v praxi nutnost snížit spotřebu energie, a tak zmenšit zátěž životního prostředí.

Požadavky na zvukovou izolaci stavebních konstrukcí v budovách a uplatnění nejistot měření

ČSN 1175:1944,1953 Stavební isolace - Část III: Isolace zvukové - Prvním českým normativním předpisem, který zmiňoval požadavky na přípustné hodnoty hluku, byla československá státní norma ČSN 1175 z roku 1953 (původně norma České společnosti normalizační ČSN 1175 z roku 1944). Tato norma vyšla v nezměněné podobě a s nezměněným názvem jako ČSN 730531 v roce 1956. S historií a vývojem normových požadavků na zvukovou izolaci nás seznámí příspěvek Ing. Jindřicha Schwarze, CSc., který zazněl na konferenci Izolace 2009.

Střecha z břidlice v technologii dřevěného šindele

Město Liptovský Mikuláš je v historii zapsáno jako místo, kde byl v 17. století souzen a odsouzen Juro Jánošík. Hned na úvod se tedy vynořuje otázka: "Co může mít tento slovenský národní hrdina společného se střechami nebo fasádami v tomto městě?" Více se dozvíte v článku autorů Ing. Antonína Paryse a pana Richarda Mlýnka. Článek je součástí 2. čísla časopisu Střechy, fasády, izolace z letošního roku.

Zkušenosti z měření neprůzvučnosti

Další ochutnávkou z příspěvků konference Izolace 2009 bude téma akustické. Názor, že splněním všech požadavků na neprůzvučnost konstrukcí nutně musí vést k celkové spokojenosti klienta, nemusí být vždy pravda. Naopak v poslední době se množí stížnosti na nedostatečnou neprůzvučnost konstrukcí, přestože se toto měřením často neprokáže.

Pro dobré rady na výstavu Panelový dům a byt

Kdo z nás bydlící v panelovém domě by nechtěl, aby vše fungovalo tak jak má? Abychom měli vkusný a bezproblémově zajištěný byt a dobře zateplený dům s pěknou fasádou a moderním vybavením? Pro užitečné rady jsme si mohli přijít ve dnech 26. – 28.2.2009 na pražské holešovické Výstaviště Incheba Expo Praha do pravého křídla Průmyslového paláce, kde se konal 3. ročník výstavy Panelový dům a byt. Současně se zde odehrával 10. ročník osvědčené výstavy Okna-Dveře-Schody, který dostál svému názvu.

Více než 13.000 návštěvníků se přišlo podívat na veletrh Střechy Praha

Veletrh Střechy Praha - setkání odborníků s mezinárodní účastí v oblasti střešních krytin, materiálů, doplňků, řemesel a služeb pro stavbu a renovaci střech, zahájil svou třídenní pouť dne 29.1.2009.

Navrhování budov s ohledem na stavební tepelnou techniku

Konference Izolace 2009 je úspěšně za námi. Nyní Vám přinášíme jeden z příspěvků bloku Tepelná technika a energetika, ve kterém se seznámíte s konkrétními požadavky, jejich legislativním zakotvením a způsobem jejich řešení při zpracovávání návrhu konkrétní stavby.

10. ročník konference Izolace přinesl několik novinek pro bezmála 200 posluchačů

Konference IZOLACE 2009 28. ledna 2009 se konal v Konferenčním centru City na Pankráci 10. ročník konference Izolace 2009. Tu pořádá každoročně společnost A.W.A.L. s.r.o. a tento ročník zaměřila na téma Stavební fyzika v praxi.

Novinka Sopro: rychletvrdnoucí, vysoce výkonná hydroizolační stěrka TDS 823

Rychlý postup stavebních prací i v chladných ročních obdobích...

Sanace vlhkého pórobetonového zdiva při výstavbě RD, část II.

Článek, který vyšel v časopise Střechy, fasády, izolace 12/2008 sleduje a kontroluje v rámci doktorského studia autora článku kvalitu výstavby větších stavebních celků rodinných domů v různých lokalitách v okolí Brna.

Sanace vlhkého pórobetonového zdiva při výstavbě RD, část I.

Článek, který vyšel v časopise Střechy, fasády, izolace 12/2008 sleduje a kontroluje v rámci doktorského studia autora článku kvalitu výstavby větších stavebních celků rodinných domů v různých lokalitách v okolí Brna.