Poruchy soklových partií staveb

Tato práce by se měla především zabývat jednotlivými způsoby řešení soklových partií staveb z hlediska možných poruch a souvisejících závad. V první části je navržen systém rozdělení soklů postupně dle stupně zabezpečení ochrany před možnými problémy, které se mohou objevit při realizaci, tak při běžném užívání stavby. V druhé části jsou popsány jednotlivé typy řešení soklů vždy s hodnocením kladů a záporů takového řešení a ukázkou realizace s komentářem, jak je daný příklad proveden.

Konstrukční detail návaznosti svislé konstrukce na U.T.

Jeden z nejvýznamnějších a velmi problematických detailů je návaznost svislých konstrukcí na U.T. Technické řešení, vzorové by mělo vypadat jako je na následujícím obrázku. Jedná se o jeden ze základních konstrukčních detailů, který je nutný vyřešit správně tak, aby jak z hlediska funkčního, tak i estetického, fungoval správně a dlouhodobě. Mnohdy se ve svých znaleckých posudcích setkávám se špatným řešením, nebo s detaily, které nefungují spolehlivě a dlouhodobě. Dá se říci, že se všeobecně ví, že tento detail je náročný jak na řešení, tak i materiály a provedení, ale přesto se neustále podceňuje.

Regenerace panelového bytového domu typu B70 R po pěti letech. Poznatky, ekonomika provozu, faktory

Tématem příspěvku je vyhodnocení energetických úspor dosažených po zdařilé regeneraci bytového domu systému B70 R. Příprava i realizace této rekonstrukce probíhala ve spolupráci se specialisty společnosti Rockwool a.s. Autor rozebírá odchylky spotřeby tepla po dokončení regenerace oproti očekávání. Hlavní příčinou zjištěných rozdílů byly výrazné úniky tepla způsobené nadměrnou infiltrací. Přestavba balkónů na lodžie jako způsob sanace balkónových konstrukcí se ukázala jako významný tepelný filtr.

Určování defektů hydroizolací staveb a mýty s tím spojené – 2. část

Značné a odlišné problémy mohou nastat v případě, že se ustálil nějaký názor na správné provedení hydroizolačních konstrukcí, a to nejen z hlediska provedení střech nebo ochrany proti podpovrchovým vodám, ale i materiálů nebo korozních vlivů, který může být mylný. Takový názor, ovlivňující pravidla zmíněná v úvodu článku a vycházející z nedostatečně ověřených zkušeností nebo i z velmi seriózních výzkumů, avšak prováděných v jiných podmínkách, než odpovídají dnešním konstrukcím a materiálům, není tak úplně vzácností.

Určování defektů hydroizolací staveb a mýty s tím spojené, 1. část

Konference Defekty budov konaná v Českých Budějovicích ve dnech 19.– 20. 11. 2009 znovu upozornila na časté nedostatky hydroizolačních konstrukcí a jejich následky, které se opakovaně vyskytují již desítky let. Některým defektům by mohla zabránit i aktualizace a doplnění národních norem, pro které se v poslední době podmínky zlepšily, takže není nutné se omezit pouze na mechanické přejímání evropských, převážně výrobkových nebo zkušebních norem.

Řešení ROCKWOOL pro zabránění šíření požáru vzduchotechnickým potrubím a pro odvod kouře a tepla

Ve smyslu platné legislativy a technických norem se vzduchotechnickým zařízením nesmí šířit požár. Je-li budova rozdělena na požární úseky, musí být takto navrženy i systémy VZT potrubí aplikací protipožární tepelné izolace, případně požárními klapkami nebo kombinací obou způsobů.

Tepelné izolace šikmých střešních plášťů, dodatečné zateplení podkroví

Šikmé střešní pláště jsou v našich oblastech v současnosti nejtypičtější variantou ochrany stavebních objektů proti povětrnostním srážkám. Přestože v dobách prehistorických lze najít ve svých prvopočátcích po celém světě podobný základ, došlo během vývoje k určité geografické odlišnosti v systému zastřešení objektů tak, jak to vždy vyhovovalo danému dominantnímu zatížení, před kterým potřebovalo lidstvo v té které oblasti své příbytky chránit.

Pozvánka na listopadovou konferenci „Regenerace bytového fondu“

Rádi bychom Vás z pozice internetového partnera již nyní pozvali na VI. ročník celostátní konference Regenerace bytového fondu. Na konferenci, která se věnuje bytovým domům postaveným panelovou i tradiční technologií. Pořadatel (Centrum stavebního inženýrství, a.s. Praha) ji naplánoval na 9. - 10. listopadu 2010.

Chytrou investicí do zateplení ušetříte až 30 000 Kč ročně za vytápění

Dnes a denně se setkáváme ze všech stran s tipy, triky a radami, jak ušetřit. Nízkoenergetická a pasivní výstavba se skloňují snad ve všech pádech a celosvětové trendy stavebních materiálů se zaměřují na energeticky úsporné bydlení. Tepelné izolace hrají v celém procesu významnou roli a není žádnou novinkou, že kvalitním zateplením lze dosáhnout více než 50% úspor energií.

VPŘED zelené úsporám s izolacemi Rockwool

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz.

Vláknobetón – vlastnosti a možnosti, část II.

Pre zaistenie správnej funkcie vláknobetónovejkonštrukcie a zamedzenie vzniku jej potenciálnych neskorších vád je potrebné rozlišovať aspoň dve zásadné oblasti použitia vlákien do betónov.

Otvorové výplně v obytných domech a jejich trendy

Letošní rok je ve znamení výrazných změn v přístupu státních podpor a pobídek pro uživatele, majitele, správce a další vlastníky ve smyslu oprav, respektive úprav svého bytového fondu. A zároveň ve znamení typického, českého chaosu a zmatku při jejich vyhlašování, respektive nastavení pravidel. Nakonec se dá říci, že po úporném úsilí jsou nastaveny podmínky celé řady státních podpůrných programů tak příznivě, jak dosud za novodobé historie naší země ještě nebyly. Můžeme tedy říci konec dobrý, všechno dobré.

Vláknobetón – vlastnosti a možnosti, část I.

Stavebníctvo, ako odvetvie priemyslu, sa v posledných rokoch potýka s čoraz intenzívnejším využívaním produktov chemického priemyslu, s racionalizáciou výroby a s inováciou tradičných technológií. Výsledkom by mali byť úspory vo výrobných nákladoch a možno aj zlepšenie úžitkových vlastností hotovej konštrukcie alebo celého diela.

Tisková zpráva: Fasádní izolační deska Rockwool Frontrock MAX E získává prestižní ocenění Výrobek ro

Izolace Rockwool prokazují značku kvality získáním prestižního ocenění. Dvouvrstvá fasádní izolační deska Frontrock MAX E vítězí ve 4. ročníku celostátní soutěže pořádané Národním stavebním centrem v Brně a vydavatelstvím časopisu Stavebnictví a interiér, Vega, spol. s r. o., a odnáší si hlavní cenu Výrobek roku 2009. Izolační deska Rockwool Frontrock MAX E obstála v konkurenci 42 vynikajících stavebních výrobků a hodnocení odborné poroty rozhodlo o jejím umístění v soutěži.

Snižování vstupních energií při výrobě minerálních skleněných vláken

V oblasti životního prostředí čelí svět veliké krizi. Energie nebyla nikdy tak diskutovatelným tématem jako nyní. Ať se to týká jistoty ceny, daní, zmenšujících se zásob energií, skleníkových plynů, uhlíkové stopy, nebo jen Vašeho vysokého účtu za energie v domácnosti. Svět zjevně nemluví o ničem jiném. Naším úkolem je tedy jednat. Celý světě se musí zamyslet nad nejvhodnějším řešením energetické krize - jakým způsobem dosáhnout maximalizace využití obnovitelných zdrojů, aby naplnili stálou poptávku po energii.

Izolace Rockwool na stavebním veletrhu IBF

Letošní ročník stavebních veletrhů v Brně se nese ve znamení úspor energií a energeticky úsporného stavění. Izolační materiály v tomto směru hrají významnou roli. Kvalitním zateplením lze totiž dosáhnout snížení nákladů na vytápění až o 50%.

Solární soustavy a jejich energetické přínosy

Energetické zisky solarních tepelných soustav jsou závislé nejen na kvalitě použitých komponent (kolektory, zásobníky), ale také na celkovém návrhu plochy solárních kolektorů vzhledem potřebě tepla, která má být kryta.

Realizace energeticky úsporných opatření, jejich vliv na splnění podmínek dotačních programů, zkušen

Aplikace energeticky úsporných opatření při opravách bytových domů patří díky podpoře pomocí dotačních programů „PANEL“ (dnes „Nový PANEL“) a zejména „Zelená úsporám“ mezi často skloňované oblasti současného stavebnictví. Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se zejména na okruh stavebně technických úprav obálkových konstrukcí a komplexní zateplení budov.

Nové řešení tepelné izolace soklu

Projektanti a realizační firmy dnes stále častěji řeší detaily stavebních konstrukcí z hlediska ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov. Mnohá v současnosti prosazovaná „extrémní“ zateplování jsou přitom na hranici technicky přijatelného řešení navíc s nejistou finanční návratností a životností. Více Vám prozradí příspěvek Ing. Ivo Petráška z konference Izolace 2010.

Speciální hydroizolace Sopro

V minulém roce jsme se ve dvou článcích zabývali stěrkovými hydroizolacemi v interiéru a exteriéru. Letos bychom chtěli navázat na toto téma pojednáním o speciálních hydroizolačních systémech především pro agresivní prostředí.

Moderní konstrukce zateplení podkroví

Moderní konstrukce zateplení budov a jejich podkroví mají úzkou souvislost s kvalitou vnitřního prostředí, které těmito úpravami vytváříme. Příspěvek se zamýšlí nad těmito souvislostmi a nabízí jedno z možných řešení, využívající inovativní materiály a konstrukční přístupy ověřené v praxi. Příspěvek pana profesora Krňanského, který zazněl na konferenci Izolace 2010, si můžete nyní přečíst.

Energetická náročnost osvětlovacích soustav

Problematice energetické náročnosti a úspor elektrické energie je pozornost věnována již řadu let. V posledním desetiletí se v důsledku diskuze o globálním oteplování a jeho dopadech zvýšil tlak na rychlejší zavádění postupů týkajících se snižování energetické náročnosti budov a jejího hodnocení do praxe. Příspěvek se věnuje vztahu mezi světelně technickými parametry a energetickou náročností osvětlení a popisuje možné směry v hledání energeticky účinných osvětlovacích soustav.

Vady na kráse staveb při snižování energetických nákladů staveb

Jedním z přednášejících na konferenci Izolace 2010, konané 27.1.v Konferenčním centru City, byl Ing. Pavel Zídek. Téma přednášky je věnováno problémům, se kterými se lze v praxi setkat při investicích do energetických opatření u staveb. Nemusí být rozhodujícím nedostatkem stavebního díla, ale dokáží pěkně znepříjemnit život. A to jak u novostaveb, tak při rekonstrukcích. Stále platí známé pravidlo - řetěz je tak pevný, jak je pevný jeho nejslabší článek.

Legislativa v oblasti tepelné ochrany budov

přinášíme vám příspěvek Ing. Jiřího Šály, CSc., který zazněl na konferenci Izolace 2010, tentokráte věnovaný legislativě v oblasti tepelné ochrany budov. Příspěvek pojednává o aktuálním stavu norem v oblasti tepelné ochrany budov - stavební tepelné techniky a předpisů na ně navazujících. Informuje o připravované revizi ČSN 73 0540-2 plánované na rok 2010. V příloze je uveden rozbor k oprávněnosti požadavku na nejnižší povrchovou teplotu výplní otvorů.

Srovnání energetického hodnocení budov pro programy „Nový panel“ a „Zelená úsporám“

Hodnocení energetické náročnosti budov se stává v posledním období, vedle posouzení stability objektů, jedním z nejdůležitějších hodnocení. Příspěvek Ing. Jaroslava Šafránka, CSc. byl podkladem pro přednášku na konferenci Izolace 2010, která se konala 27.1.2010.

Predikce stanovení vzduchové neprůzvučnosti stropních konstrukcí dřevostaveb komůrkového typu

Čím dál více stavebních firem se začíná zabývat projekcí a následnou výstavbou dřevostaveb. V současnosti se v ČR projektují i některé vícepodlažní dřevostavby, především na principu těžkého skeletu. Již při návrhu dělicích konstrukcí se však nesmí zapomínat na požadavky normy ČSN 73 0532 týkající se vzduchové a kročejové neprůzvučnosti.

Návštěva veletrhu Střechy Praha, 28. – 30.1.2010

V mrazivém dni jsme se vydali na holešovické výstaviště, kde probíhal po 3 dny 12. ročník veletrhu Střechy Praha s podtitulem „vše pro střechu a renovaci střech“. Zvýrazněným tématem tohoto ročníku bylo energeticky úsporné stavění.

Konference Izolace 2010 na téma energeticky úsporných opatření budov přilákala na 170 posluchačů

27. leden 2010 – Konferenční centrum City, Na Strži 63, Praha 4 – Pankrác Pár minut po deváté se rozezvučel v Konferenčním centru City na pražské Pankráci zvon v rukách Ing. Marka Novotného, jednoho z odborných garantů konference, aby zahájil 11. ročník s názvem Energeticky úsporná opatření budov s podtitulem „Komu se nelení, tomu se zelení“.

Registrace na konferenci Izolace 2010 ukončena

Registrace na konferenci Izolace 2010 je dnešním dnem, tj. 22.1.2010, ukončena. Kapacita sálu je naplněna. Těšíme se společně s pořadatelem, společností A.W.A.L. s.r.o., na setkání s Vámi dne 27.1.2010 v 9 h.

Registrace na konferenci Izolace 2010 prodloužena do 20.1.

Vzhledem k velkému zájmu posluchačů jsme prodloužili možnost registrovat se na konferenci Izolace 2010.